ZASTRZEŻENIE

ZASTRZEŻENIE

Treści umieszczane na moim blogu służą wyłącznie do celów informacyjnych, a nie do stawiania diagnozy, rozpoznawania czy sugerowania sposobów leczenia różnych chorób.

Stan zdrowia i wszelkie jego zaburzenia winny być konsultowane z właściwymi służbami medycznymi. Nie jest moim celem udzielanie medycznych rad, zalecanie litoterapii zamiast przepisanych przez lekarza medykamentów, bądź branie odpowiedzialności za osoby, które decydują się spróbować terapii kamieniami na sobie.

Wiadomości podane tutaj nie mogą zastąpić opinii lekarza !!!

piątek, 8 lutego 2013

Oczyszczanie i pielęgnacja kamieni szlachetnychOczyszczanie i pielęgnacja kamieni szlachetnych

Hematyty, kryształy górskie, szczotka ametystowa

Wielu ludzi docenia szczególne i różnorodne właściwości kamieni szlachetnych.
Kamienie szlachetne, jak również inne przedmioty w naszym otoczeniu gromadzą w sobie energię, którą nam oddają. Jesteśmy otoczeni wpływami różnorodnych energii, które mogą nas zarówno wzmacniać, lub też odbierać nam energię. Kamienie przejmują energię z otoczenia, zarówno pozytywną energię np. miłości, wdzięczności, jak również negatywną energię podczas choroby, czy złego wpływu otoczenia.


Dlatego też przed terapeutycznym zastosowaniem kamieni powinno się je odpowiednio oczyszczać.Pierwszy krok w pielęgnacji kamieni szlachetnych.


Pielęgnację kamieni szlachetnych powinno się rozpocząć od ich mechanicznego oczyszczenia z zanieczyszczeń takich jak tłuszcz, pot czy kurz. Najlepiej użyć do tego naturalnego/biologicznego i delikatnego środka do mycia naczyń ewentualnie szczotki lub pędzla.

Uwaga: Przy czyszczeniu opali nie należy używać chemicznych środków czyszczących.


Rozładowywanie nagromadzonej w kamieniach energii


Podczas tego procesu pozbywamy się z kamieni zgromadzonej w nich negatywnej energii. (np. po przebytej chorobie, stresie, negatywnych emocji). Każdy kamień, którego używamy do terapii powinien być regularnie pielęgnowany.

 • Regeneracja za pomocą wody

Woda idealnie nadaje się do oczyszczania kamieni. Kamienie oczyszczamy poprzez kilkuminutowe trzymanie kamieni pod bieżącą letnią wodą, można również pocierać kamienie i spłukiwać je bieżącą wodą. Metoda ta nie nadaje się do oczyszczania naszyjników i bransoletek zrobionych z kamieni szlachetnych.

 • Oczyszczanie/regeneracja za pomocą zamrażania

Kamienie lub biżuterię wkładamy do woreczka foliowego i kładziemy na 2-3 godziny do zamrażalnika.


Oczyszczanie kamieni szlachetnych


Chciałabym Wam przedstawić najważniejsze metody oczyszczania/regeneracji kamieni szlachetnych, które oczywiście można ze sobą łączyć.

 • Oczyszczanie za pomocą szczotki/geody lub druzy ametystowej

Szczotka ametystowa
Ametyst w formie szczotki/geody lub druzy ma silne właściwości oczyszczające   i dlatego może być stosowany do regeneracji innych kamieni szlachetnych.


W tym celu kładziemy uprzednio oczyszczone kamienie (patrz punkty: Regeneracja za pomocą wody, Oczyszczanie/regeneracja za pomocą zamrażania) na szczotkę/geodę lub druzę ametystową i pozostawiamy je tam przez 2/3 godziny.
Druza ametystowa 
Ważną rolę odgrywają tu kryształy ametystowe, które mają bardzo silne właściwości oczyszczające z wpływów energii i są w stanie oczyścić kamienie z tych energii w przeciągu 2-3 godzin. Naszyjniki i biżuterię, której nie można oczyszczać za pomocą wody należy pozostawic na szczotce/geodzie/druzie ametystowej przez 8-12 godzin. Nie należy się dokładnie stosować do czasu, gdyż w żaden sposób nie można go przekroczyć.

 • Oczyszczanie za pomocą hematytów


Drobne hematyty
W celu oczyszczenia kamieni z nagromadzonej w nich energii, można użyć również małych/drobnych kamyków hematytu.

Kamienie które chcemy oczyścić kladziemy na kamyczki hematytu i pozostawiamy przez 1-3 godziny. Hematyty „wyciągają“ z innych kamieni zgromadzoną w nich energię. Minusem tej metody jest to, że „napełnione“ energią z innych kamieni hematyty trzeba regularnie oczyszczać pozostawiając je na 2/3 godziny do zamrażalnika.

 • Oczyszczanie za pomocą soli

Sól jest od dawna znana ze swych właściwości oczyszczających i od najdawniejszych czasów jest używana do tych celów. Jej silne właściwości regeneracyjne można wykorzystać również do oczyszczania kamieni szlachetnych. W tym celu należy użyć większego i mniejszego naczynia. Do większego naczynia wkładamy kawałki, bryłki soli kamiennej lub zwykłą sól kamienną, do mniejszego naczynia nalewamy wody i do niego wkładamy kamienie, które zamierzamy oczyścić i pozostawiamy na 1-2 godziny. Przy tej metodzie ważne jest zachowanie czasu oczyszczania, gdyż zbyt długie oczyszczanie może mieć zły wpływ na kamienie!!! Ważne jest również, aby kamienie nie miały bezpośredniego kontaktu z solą, gdyż ta może być dla nich zbyt agresywna!!! 
UWAGA!!! Metoda ta nie nadaje się do oczyszczania bursztynu!!!

 • Oczyszczanie za pomocą promieni słonecznychTa metoda nadaje się przede wszystkim do oczyszczania bursztynów. Po oczyszczeniu bursztynów pod bieżącą wodą należy poddać bursztyny działaniu promieni słonecznych, najlepiej w okolicy południa. W ten sposób można energetyzować bursztyny przez kilka dni z rzędu. 

UWAGA!!! Innych kamieni szlachetnych nie należy poddawać działaniu ostrych promieni słonecznych w samo południe. Niektóre kamienie, które można oczyszczać w ten sposób powinno sie wystawiać na słonce z samego rana, gdyż zbyt mocne promieniowanie słoneczne może je odbarwić.

 • Oczyszczanie za pomocą kadzidełek

Kadzidełka, a w zasadzie gotowe oczyszczające mieszanki kadzidełek również nadają się do oczyszczania kamieni z energii. W tym celu należy trzymać kamienie przez kilka minut nad unoszącym się dymem kadzidła.


 •  Oczyszczanie za pomocą mis tybetańskich/mis dźwiękowych

Kamienie, które mamy zamiar oczyścić należy umeścić w misie i uderzać w misy jednostajnym rytmem.


Aktywizacja/ładowanie kamieni


Aby przywrócić, aktywizować ich wymocnić pierwotne właściwości kamieni, poleca się po ich uprzednim oczyszczeniu, regularne ładowanie kamieni.

 • Ładowanie za pomocą promieni słonecznych

Łagodne, poranne lub popołudniowe promienie słoneczne stanowią jedną z możliwości dostarczenia kamieniom energii słonecznej. Przy tej metodzie należy uważać na natężenie i czas promieniowania, gdyż zbyt ostre słońce, tudzież zbyt długie nasłonecznianie może odbarwić lub zniszczyc kamienie.

 • Aktywizacja kamieni w świetle Księżyca

Ładowanie przy świetle księżyca to jedna z łagodnych i bezpiecznych metod aktywizowania energii kamieni szlachetnych.

Ładowanie kamieni w czasie „przybywającego księżyca“ (to czas od nowiu po pełnię ) ma za zadanie dodania kamieniom energii, zaś ładowanie kamieni w czasie „ubywającego księżyca“ (to czas od pełni do nowiu) wspomaga procesy oczyszczania.

 • Ładowanie kamieni za pomocą kryształów górskich

Drobne kryształy górskie
To prosta, neutralna i nadająca sie do wszystkich kamieni metoda ich energetyzacji. W celu naładowania kamieni należy je ułożyć w grupie kilku krzształów górskich, lub w pojemiku z małymi kryształami górskimi i pozostawić przez prznajmniej 2 godziny ( przy tej metodzie nie ma ograniczenia czasowego).

WAŻNE!!! Przy przechowywaniu kamieni należy zwrócić uwagę na to, aby kamienie nie znajdowały się zbyt blisko siebie, gdyż każdy z nich ma inne właściwości energetyczne.

 • Kamienie, które źle znoszą promienie słoneczne:

Agat, amazonit, ametyst, anhydryt, kalcyt, chalcedon, chryzopraz, fluoryt, selenit, karneol, labradoryt, kamień księżycowy, lapis-lazuli, magnetyt, malachit, agat mszysty, nefryt, opal, kwarc dymny, kwarc różowy, rubin, zeolity

 • Kamienie, które źle znoszą działanie wody:

ałunit (kamień ałunowy), boraks rodzimy (tinkal), chalkantyt, halityt (potocznie sól kamienna), piryt, realgar

 • Kamienie, które nie nadaja się do energetyzowania wody pitnej:

Ałunit (kamień ałunowy, azuryt, azuryt/malachit, boraks rodzimy (tinkal), chalkantyt, erytryn, krokoit, konichalcyt , malachit, maraksyt, perły, realgar, cynober(cynabaryt)

ZASTRZEŻENIE

Treści umieszczane na moim blogu służą wyłącznie do celów informacyjnych, a nie do stawiania diagnozy, rozpoznawania czy sugerowania sposobów leczenia różnych chorób.

Stan zdrowia i wszelkie jego zaburzenia winny być konsultowane z właściwymi służbami medycznymi. Nie jest moim celem udzielanie medycznych rad, zalecanie litoterapii zamiast przepisanych przez lekarza medykamentów, bądź branie odpowiedzialności za osoby, które decydują się spróbować terapii kamieniami na sobie.


Wiadomości podane tutaj nie mogą zastąpić opinii lekarza !!!


28 komentarzy:

 1. ...biezaca woda, a nie "bierzaca"

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziekuje :) Juz poprawiam :) Nie mam polskiej korekty w Word´zie i wyglada na to, ze troche zapomnialam co niektore reguly ortografii :)

  OdpowiedzUsuń
 3. nie chce byc zlosliwa.....lubie kamienie i Twoj artykul bardzo mi sie spodobal, szkoda, zeby byl oszpecony bledami

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak to widzę, dlatego serdecznie dziękuję za zwrócenie uwagi :)

   Usuń
  2. te bledy tak naprawde nie maja znaczenia, przeciez kazdy popelnia bledy :) a te ortograficzne to akurat mozna powiedziec sa 'nieszkodliwe'. Trzeba sie skupic na tym co naprawde jest wazne :) Pozdrawiam

   Usuń
 4. Czepiacie się : / A ja po prostu dziękuję za rzetelną wiedzę, która jest dla czytelnika prezentem : ) Uważam, że ta strona to kawał dobrej roboty i dziękuję autorce za zapał, chęć, stworzenie i pozytywną energię : ) Pozdrawiam Serdecznie,
  Domi

  OdpowiedzUsuń
 5. Pominęła Pani metode czyszczenia/regeneracji przez zakopanie kamienia w ziemi na noc. Kamien oddaje energie do ziemi i czerpie z niej dobro, polecane kamieniom magmowym. Kadzidla rowniez sa dobre, ale przy medytacji i aktywizacji. Lawenda np ziolo milosci, palimy i trzymamy kamien w dymie, powtarzamy intencje i wizualizujemy jak kamien chlonie mantre. Werbena ziolo energii, robimy podobnie ale z odpowiednia intencja. Pozdrawiam. Adept ezoteryki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kurcze niby to tylko kamienie, a widzę że to jak z niemowlakiem trzeba :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy szczotkę ametystową należy również ładować,czy wystarczy poprzestać na regularnym płukaniu pod bieżącą wodą ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz wystawić na noc na działanie księżyca ;)

   Usuń
 8. Witam.
  Dostałam w prezencie bransoletkę z białego jadeitu, w której jest 9 małych kuleczek hematytu. Zastanawiam się czy jest to "dobre" połączenie, czytając o właściwościach kamieni szlachetnych mam wątpliwości. Bardzo zależy mi na tej bransoletce, gdyż dostałam ją od kogoś bardzo dla mnie ważnego i szczególnego,...chciałabym ją nosić i czerpać z niej energię i wierzyć w to,że być może przyniesie jakieś pozytywne zmiany w moim życiu, na które oczekuje. Jednak zastanawiam się...Bardzo proszę o odpowiedź co mam ewentualnie zrobić i czy mogę ja bez obaw nosić. Pozdrawiam Joanna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mmm łatwiej żyje się niczego nie oczekując ;)
   A pozytywne zmiany przychodzą z pozytywnym nastawieniem i działaniem, na pewno sam kamień nam ich nie zapewni

   Usuń
 9. Dziękuję Ci serdecznie za tę wiedzę. Jestem w tym zupełnie nowy, ale od ponad tygodnia doświadczam dobrego działania kwarcu różowego, ponieważ po wydaniu mojej czwartej książki, opowiadań, jestem diabelnie rozregulowany i nagle stałem się wysoko ciśnieniowcem.
  Pozdrawiam Janusz

  OdpowiedzUsuń
 10. Może mi ktoś napisać jak często należy oczyszczać/regenerować/ładować kamienie? Zaznaczę, że codziennie je noszę, więc tym bardziej, chciałabym się dowiedzieć jak często, należy je oczyszczać.
  Pani Anno, a mogłabym prosić o wpis o 'akwamarynie', przeczytałam, że ten kamień jest dla mojego znaku zodiaku(waga), i chciałam go zakupić, ale zbyt mało informacji o nim znalazłam.
  Pozdrawiam, Magdalena

  OdpowiedzUsuń
 11. Czy zamiast szczotki ametystowej lub druzy nie może być zwykły nie wyszlifowany ametyst?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zasada jest taka że im kamienie bardziej obrobione (formowanie- szlifowani, polerowanie ect) tym słabiej oddają swoja energię, na pewno można używać oszlifowanych ametystów ale nie wiem o ile i czy w ogóle czas oczyszczania się wydłuży..?

   Usuń
 12. Za pomocą kadzidełek? Ciekawa sprawa, nigdy nie próbowałam tego

  OdpowiedzUsuń
 13. Witam
  na wstępie chciałbym podziękować za Pani wiedzę którą się Pani z Nami dzieli, uważam że ta strona jest najbardziej rozbudowaną i najciekawszą poświęconą tej tematyce w sieci!
  Jako zodiakalna panna mam kilka pytań odnośnie zestawień kamieni z mojej grupy;
  Amazonit Ametyst Bursztyn Chryzokola Chryzopraz Cytryn Heliotrop Kryształ górski Magnezyt Nefryt Obsydian śnieżny Opale Purpuryt Sodalit Sugilit Tygrysie Oko
  Czy kamienie z tej listy mogę nosić wszystkie razem na jednej bransolecie(nad zegarkiem -jestem mężczyzną, a z racji wykonywanego zawodu nie mogę nosić innej biżuterii niż zegarek i obrączka/sygnet), czy ametyst używany do czyszczenie i rozładowywania a kryształ górski do ładowania kamieni nie będą mieć negatywnego wpływu na pozostałe kamienie i na mnie?
  Czy kamienie z poza grupy "dla panny" które mi się podobają np spektrolit, lapis lazuli, malachit mogę nosić bez szkody dla siebie?
  (dzięki Pani wiem że tygrysiego oka nie można nosić dłużej jak 6mieś)
  Czy istnieje coś takiego jak ZIELONE tygrysie oko, czy po prostu jest to inny kamień który sprzedawcy z aliexp chcą sprzedać?
  Czy w opisach kamieni mogą pojawić się ich inne nazwy - to bardzo ułatwiło by poszukiwanie ich w sieci?
  Michał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jeszcze jedno pytanie:
   Czy więcej znaczy lepiej? Czy bransoleta składająca się z każdego kamienia "dla panny" po jednej sztuce będzie mieć takie samo działanie jak by składała się z większej liczby tych samych kamieni np po 5szt
   ??

   Usuń
  2. Czy udało się Panu uzyskać odpowiedzi? Pytam ponieważ myślę nad bransoletką z wieloma kamieniami.

   Usuń
 14. Czy przy tworzeniu biżuterii powinnam unikać zestawień z hematytem? Rozumiem, że gdy zestawię go z labradorytem, hematyt będzie go rozładowywać?

  OdpowiedzUsuń
 15. Może ktoś mi pokazać jakieś rzetelne dowody jaki wpływ na organizm mają kamienie o ile w ogóle mają ????

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę sprawdzić osobiście - to najlepsza metoda dochodzenia "prawdy".

   Usuń
 16. Czy można nosić jednocześnie na ręce 2 bransoletki z jadeitu i hematytu ?

  OdpowiedzUsuń
 17. Jestem kobietą skorpionem 21.11. czy moge nosic naszyjnik z granatu i kolczyki z diamentem jednoczesnie. Jakie połaczenia w moim przypadku sa dobre? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 18. Dzień dobry,
  proszę o uszczegółowienie informacji, gdyż w przypadku karneolu napisane jest, że można go ładować w porannych promieniach słońca oraz w informacji o kamieniach, które źle znoszą promienie słońca jest wymieniony karneol.
  Czy dobrze rozumiem, że chodzi o intensywność promieni ?

  Maja

  OdpowiedzUsuń
 19. Dzien dobry, chcialabym zapytac jak oczyszczac szczotke ametystowa czy z krysztalu gorskiego. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat ale wydaje mi sie ze skoro te szczotki sluza do oczyszczania innych minerałów i energii w pomieszczeniach to same rowniez musza być oczyszczane i stad moje pytanie jaka metoda bedzie najlepsza do oczyszczania tej skumulowanej złej energii? Czy metoda osolonej wody bedzie wystarczająca i czy nie zaszkodzi szczotce tzn czy jej nie zniszczy w wyglądzie np kolor czy nie wyblaknie

  OdpowiedzUsuń
 20. Chcialam zrobić bransoletkę ze eszystkimi kamieniami czakr. Czy oddzielenie ich drewnianą kulką na rzemyku wystarczy, aby na siebie nie "wpływały "? W kolejnosci : kryształ górski, ametyst, szatukit, malachit, tygrysie oko, karneol i jaspis czerwony. Dodatkowo, taką samą bransoletkę chciałam dla męża, ma już jedną z hematytu, czy na drugiej ręce może nosić z kamieniami, jak wyżej (kamienie czakr). Będę wdzięczna za odp. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń